31
جولای

بازسازی و نوسازی منزل

بازسازی و نوسازی منزل

بسیاری از ما در خانه و ساختمانی زندگی می کنیم که شرایط مناسب رفاهی ندارند یا بسیار قدیمی و فرسوده هستند و شاید ندانیم که می توان با راه حل های خوب و مناسب، بالاترین سطح رفاه و آسایش را در همین خانه های قدیمی و فرسوده به دست آورد.

از اینرو وقتی به راه حل فکر می‌کنیم به صورت ناخودآگاه بازسازی و نوسازی منزل به عنوان دو گزینه معمول و مناسب که می تواند تغییر و تحولات چشمگیر و مقاومت و استحکام خوبی به خانه و ساختمان مورد سکونت ما ببخشد به ذهن می آید. البته بسیاری از خانه ها صرفا با یک بازسازی به سطح مطلوبی برای زندگی و تامین آسایش و رفاه می رسند اما برخی از خانه ها به جهت فرسودگی زیاد یا تخریب، حتما نیاز به نوسازی دارند.

همچنین باید دقت کرده و بررسی نمود و حتی از متخصصین امر مشاوره گرفت تا اگر که می توان با یک بازسازی به نتیجه مطلوب رسید به اشتباه اقدام به نوسازی بنا نکرد. چون بازسازی در زمان کمتری صورت می پذیرد و هزینه های پایین تری را در بر دارد اما نوسازی پروسه ای زمان بر با صرف هزینه هایی به مراتب بیشتر است.

بازسازی و نوسازی منزل

بازسازی با نوسازی منزل چه تفاوت هایی دارد؟

هرچند بازسازی با نوسازی منزل تفاوت های اساسی دارند اما همچنان در بین عموم مردم به یک معنا و تعبیر تلقی می شوند. بازسازی در واقع تعمیر و اصلاح یا مرمت ساختمان است بدون اینکه تغییری اساسی در ساختار ظاهری آن پدید آید و به قولی تغییرات جزئی ایجاد می شود و هدف از بازسازی تقویت استحکام بنا و مقاومت و افزایش طول عمر آن است.

اما نوسازی به تغییرات اساسی در بنا می انجامد و حتی این امکان که نمای بیرونی و داخلی یا تاسیسات به کلی تغییر کند وجود دارد. هدف از نوسازی منزل به تبعیت از معنای خود کلمه نوسازی همان نو کردن منزل است نه اینکه مثل بازسازی تعمیر و مرمت باشد.

هرچند بازسازی هزینه های کمی را در بردارد و برای انجام برخی از کارهای بازسازی نیاز به سیر مراحل گرفتن مجوز از شهرداری و… نیست اما نوسازی پر هزینه است و اقداماتی که برای نوسازی منزل صورت می پذیرد نیاز به مجوز از شهرداری و… دارد. با اینحال هزینه های بالای نوسازی و وقتی که می بایست برای آن صرف شود، گاهی باعث می شود که بسیاری از افراد از خیر آن بگذرند و اقدام به تخریب و ساخت دوباره آن نمایند.

تفاوت بازسازی و نوسازی منزل

نکات مهم در بازسازی و نوسازی منزل

برای اینکه بتوانیم در بازسازی و نوسازی منزل موفق عمل کنیم می بایست به یک سری از نکات توجه ویژه داشته باشیم تا کار بازسازی و نوسازی ساختمان به بهترین شکل صورت پذیرند.

مثلا اگر بخواهیم نمای ساختمان را بازسازی کنیم حتما از مواد و مصالح با کیفیت استفاده کنیم و اینکه مواد و مصالح متناسب با اقلیم و نوع آب و هوای منطقه در نظر بگیریم. یا اگر پول کافی برای بازسازی کامل خانه را ندارید بهتر است اولویت بندی کنید و مثلا صرفا به بازسازی بخش های مهم آن بپردازید از جمله بازسازی آشپزخانه یا سالن پذیرایی که معمولا مهمتر از سایر نقاط ساختمان است.

همچنین در بازسازی و نوسازی منزل اگر که نقلی و کوچک است به این موضوع فکر کنید که فضاسازی آن به گونه ای صورت بگیرد که بزرگ تر دیده شود. یا اگر ساختمان شما از فرسودگی بالایی برخوردار است حتما به نوسازی تاسیسات آن اعم از لوله کشی آب و فاضلاب یا کابل کشی های برق و مدارات آن و… بپردازید. به علاوه به رنگ و نورپردازی محیط به عنوان عامل محرک و زنده فضاسازی ساختمان در بازسازی و نوسازی دقت کنید.

در نهایت اینکه حواسمان باشد که در پرو‌سه بازسازی، بخصوص در خانه های قدیمی به سازه های اصلی خسارت وارد نکنیم.