26
جولای

طراحی داخلی ساختمان مدرن

طراحی داخلی ساختمان مدرن

ما بیشتر عمر و زندگی خود را در خانه و فضای داخلی آن می گذرانیم پس این مسئله حکم میکند که فضای داخلی خانه دلچسب و آرامش بخش باشد و تا حد امکان بتواند حداقل از لحاظ ایجاد جنبه های بصری زیبا به نشاط روحی و روانی و آسایش ما کمک کند و یا از کارایی و کارکرد مناسبی برخوردار باشد.

در واقع طراحی داخلی ساختمان مدرن بر خلاف طراحی داخلی در ساختمان کلاسیک به نوعی روی آوردن به سبک های ساده و زیبا در مقابل سبک های سنتی شلوغ و تجملاتی بود. برای اولین بار این سبک از معماری تحت عنوان معماری نوین در نمایشگاهی با نام «سکونتگاه» در سال ۱۹۲۷ در اشتوتگارت آلمان پدید آمد که پایه های معماری سنتی را دگرگون کرد و نگرش جدیدی برای ساختمان سازی مبتنی بر تفکرات دنیای مدرن به وجود آورد.

طراحی داخلی ساختمان مدرن

لو کوربوزیه از معماران دنیای مدرن معتقد بود دوران مهمی شکل گرفته و روحیه جدیدی آغاز شده است و رسوم و سنت ها باعث از بین رفتن و سرکوب معماری شده اند، سبک ها دروغی بیش نیستند و عصر متعلق به ماست لذا سبک ها روز به روز معین می شوند نه بر اساس فرم های پیشین.

با توجه به این دیدگاه بخوبی می توان دریافت که معماری مدرن بی توجه به سنت ها و سبک های پیشین به دنبال نوعی فرم جدید که متناسب با معانی امروز باشد می گشت تا از تکلف سبک های پیشین برهد و وامدار سنت های معماری گذشته خود نباشد. بر این اساس امروز طراحی داخلی ساختمان مدرن نیز از سبک های مدرن تبعیت می کند و تمرکز بر دوری از تکلف و تجملات ولی تکیه بر زیبایی با استفاده از عناصر مهم ساختمان مدرن یعنی المان های ساده و زیباست.

در طراحی داخلی ساختمان مدرن به چه نکاتی توجه کنیم؟

معمولا انتخاب هر سبک از طراحی داخلی با خود نوعی هویت و اثربخشی خاصی هم می آورد که توجه به آن می تواند در انتخاب نوع طراحی برای خانه موثر باشد. لذا می طلبد که حتما قبل از انتخاب سبک مورد نظر به همه جوانب آن فکر کنید. ار این گذشته در طراحی داخلی ساختمان مدرن اصل بر ایجاد ترکیب و چیدمان وسایل و مدیریت فضای داخلی بر اساس اصول ساده سازی ولی در عین حال چشم نواز و زیباست.

پس اگر روحیات تجمل گرایانه یا طراحی های شلوغ و پر رنگ و لعاب را می پسندید، سراغ سبک های مدرن نروید. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که در سبک مدرن معمولا از اصول سبک های کلاسیک پیروی نمی شود مثلا حتما لازم نیست تقارن را در بخش های مختلف آن رعایت کنید و اینکه وسایلی که خریداری می کنید یا از قبل دارید با این سبک از معماری که میل به سادگی و استفاده از رنگ های خنثی دارد در تناسب باشد.

طراحی داخلی در ساختمان مدرن چه اهمیتی دارد؟

اصولا طراحی داخلی از آنجائیکه به فضای اتاق و ساختمان جلوه و زیبایی می بخشد و استفاده از آن فضا را برای شما کارآمد تر و راحت تر می‌کند، چه در ساختمان مدرن و چه کلاسیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

منتها اهمیت طراحی داخلی برای ساختمان مدرن از این جهت است که غالب ساختمان های مدرن با توجه به شرایط زندگی های مدرن امروز معمولا به صورت آپارتمان و واحد های کوچک چند ده متری است که طراحی داخلی مدرن با تکیه بر اشکال هندسی ساده و خطوط صاف و مستقیم و انتخاب و چیدمان لوازم با طرح ها و رنگ های خنثی باعث می شود که فضای اتاق و ساختمان بزرگ تر و جادار تر احساس شود. همچنین پیچیدگی های تجملاتی سبک های کلاسیک را ندارد و می تواند به لحاظ آرامش بخشی که از دغدغه های جوامع مدرن امروز است کارآمد تر باشد.