25
جولای

دکوراسیون داخلی و نما | خانه طراحان اریب

دکوراسیون داخلی و نما

ابتدا بیاییم تعریفی از دکوراسیون داخلی و نما داشته باشیم تا ببینیم دکوراسیون داخلی چیست یا نما به چه چیزی اطلاق می شود. هر چند عنوان این دو، تا حدی نمایانگر تعریف آنها نیز هست اما باز نیاز به تعریف تخصصی از این دو وجود دارد. در واقع دکوراسیون داخلی که بدان طراحی داخلی نیز گفته می شود، طراحی توام با نظم و هماهنگی برای به جلوه در آوردن رنگ ها و وسایل های داخل اتاق یا ساختمان اعم از مبلمان و تابلو و میز و… است. و نما به ظاهر بیرونی یک ساختمان گفته می شود.

این روزها دکوراسیون داخلی و نما در ایران جدی گرفته می شوند چون مردم به این آگاهی رسیده اند که تناسب و زیبایی در هر چیزی بخصوص در دکوراسیون داخلی و نما به ایجاد آرامش و خشنودی منتهی خواهد شد و جاذب انرژی های مثبت است و در مقابل آن زشتی و نازیبایی حامل انرژی های منفی و سرخوردگی خواهد بود.

دکوراسیون داخلی و نما

 

اهمیت دکوراسیون داخلی و نما در چیست؟

همین چند وقت پیش بود که بر اساس مطالعاتی که محققین بر روی تاثیر زیبایی بر روی سلامت انسان داشتند به این نتیجه رسیده بودند که محیط زیبا می تواند بر روی سلامتی و شادابی انسان تاثیر بگذارد. حال این محیط می تواند، محل کار یا خانه و حتی سطح شهر باشد.

در واقع دکوراسیون داخلی با هماهنگی و تناسبی که  با چیدمان درست وسایل و رنگ و نور در فضای داخلی اتاق یا ساختمان بوجود می آورد به نمای داخلی ساختمان جلوه و زیبایی خاص و چشم نوازی می بخشد از اینرو تاثیر زیادی در زیبایی اتاق یا ساختمان می گذارد. همچنین نمای ساختمان زیبا و اصولی می تواند شکل شهر و محل سکونت را شاداب  و سرزنده تر کند.

با این حساب می توان مدعی شد که اهمیت دکوراسیون داخلی و نما علاوه بر اینکه نشان دهنده ذوق و سلیقه صاحب آن ساختمان است و به ایجاد تصورات مثبت یا منفی دیگران درباره مالک آن دامن می زند، نوعی هویت هم می بخشد. همچنین هارمونی و تناسب آن با اجزای مختلف ساختمان در دکوراسیون داخلی یا تناسب و هماهنگی آن در نما با ساختمان های اطراف آن می تواند به زیبایی اتاق و ساختمان یا محله و شهر کمک بزرگی بکند.

از اینرو می توان دکوراسیون داخلی و نما را از این جهت دارای اهمیت دانست که به ایجاد زیبایی و تناسب ساختمان کمک می کنند که این زیبایی، محل زندگی یا کار با سلامت و شادابی انسان رابطه مستقیمی دارد.

برای دکوراسیون داخلی چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

موارد و نکات متعدد بسیاری وجود دارند که توجه به آنها می تواند به کلی دکوراسیون داخلی اتاق و ساختمان شما را متحول کرده و زیبایی منحصر به فردی به آن ببخشد. از جمله لزوم توجه به رنگ مناسب برای فضای داخلی آپارتمان بخصوص برای آنهایی که در آپارتمان هایی با متراژ کم زندگی می کنند.

دقت در انتخاب کفپوش از سازگاری جنس آن گرفته تا رنگ بندی که با اجزای دیگر ساختمان هماهنگ و ست باشد، چیدمان درست و اصولی لوازم خانه از مبلمان و تابلو گرفته تا میز و چیزهای دکوری دیگر و…، نورپردازی بجا و مناسب، شناخت و درک صحیح از فضاهای مثبت و منفی اتاق، پر نکردن اتاق از وسایل اضافی ، دکوراسیون داخلی مبتنی بر آزادی حرکت که بدون مانع بتوانید در اتاق رفت و آمد داشته باشید و….

دکوراسیون داخلی و نما- خانه طراحان اریب

برای طراحی نما چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

در واقع نمای یک ساختمان می تواند حاکی از ذوق و سلیقه صاحب آن باشد که اگر طراحی زیبا و متناسبی داشته باشد، شاید تحسین و تصور مثبت سایرین را به همراه داشته باشد و اگر ناموزون و نامتناسب باشد خب قطعا عکس این اتفاق می افتد.

در واقع نکاتی که می تواند در طراحی نما مفید و ارزنده باشد، اول از همه تناسب نما با ساختمان های اطراف آن است که می بایست با آنها به لحاظ ظاهر و رنگ، سنخیت و تناسب داشته باشد. مثلا یک خانه مدرن و امروزی در میان خانه های کلاسیک و سنتی جلوه خوبی ندارد.

دوم توجه به مصالحی است که برای نمای ساختمان به کار می بریم و از آنجائیکه ظاهر ساختمان ما را نما شکل می دهد باید از مصالح مناسب و مقاوم  استفاده شود تا جلوه خوبی پیدا کند.

سوم نورپردازی نما هست که بتواند نور مناسبی به نمای ساختمان ببخشد و چهارم طراحی نماست که با توجه به تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان و طول و عرض بنا می بایست بهترین جلوه و ظاهر را  داشته باشد.